Вухо-горло-ніс і … зуби: що спільного в їх лікуванні?

Вухо-горло-ніс і … зуби: що спільного в їх лікуванні?

Іноді лікар-отоларинголог вагається з постановкою діагнозу, відправляючи до стоматолога, і навпаки. Дивуватися в такому випадку не варто, оскільки органи, які лікують дані фахівці, анатомічно розташовані дуже близько. А тому існує прямий взаємозв’язок ЛОР-органів зі здоров’ям зубів. Це завжди враховують фахівці нашої стоматполіклініки «Лінія Посмішки».

У яких випадках стоматолог відправляє на консультацію до ЛОРа, і навпаки?

Найпоширеніший випадок, коли у лікарів суміжних спеціалізацій виникають сумніви з приводу діагнозу, — це гайморит або синусит. Точніше — це запалення верхньощелепних пазух, які називаються гайморовими. Це порожнини, розташовані у верхній щелепі й вистелені слизовою. Їх завдання — зігрівати та очищати повітря, яке вдихається через ніс. Коли інфекція проникає в таку пазуху, то починається запальний процес. Саме він і називається гайморит або синусит. Супроводжується він відчуттям закладеності носа і гнійними виділеннями. Пацієнти скаржаться на головний біль, високу температуру, біль лицьових кісток при нахилі голови або при торканні до навколоносових ділянок. Але рекомендація обстежити зуби для лікування гаймориту пацієнту може здатися, м’яко кажучи, дивною.

Чому виникає гайморит (синусит), і яке відношення до цього мають зуби?

Причин такого захворювання кілька. Їх об’єднують в неодонтогенні, тобто пов’язані з вірусами і застудами, а також одонтогенні, що виникають через вплив на пазуху кореня зуба. Він розташовується під самою пазухою. І якщо коріння зуба запалені або патологічно розрослися, то вони можуть тиснути на цю зону. Природно, інфекція проникає в пазуху і призводить до її запалення. В такому випадку лікувати гайморит засобами отоларинголога не має сенсу. Дану функцію повинен виконати стоматолог.

Як відбувається лікування гаймориту на основі результатів обстеження зубів?

На жаль, далеко не кожен отоларинголог відразу прийме рішення відправити пацієнта з гайморитом на консультацію до стоматолога. Навіть якщо зроблений знімок буде вказувати на можливу причину, пов’язану з хворим зубом. Він зробить масу маніпуляцій, включаючи такі складні, як курс антибіотиків, промивання і навіть проколи. Тільки дійсно професійний ЛОР вважатиме за потрібне порекомендувати обстеження гайморових пазух у стоматолога. Це дозволить виключити одонтогенну причину виникнення гаймориту. Якщо на те будуть підстави, то стоматолог:

 • дослідить рентгенівський знімок гайморових пазух;
 • оцінить ймовірність причини гаймориту — в зубах;
 • визначить, чи можливо і доречно зберігати зуб;
 • якщо зуб безнадійно зруйнований, то він буде видалений;
 • у разі доцільності здійсниться лікування зуба;
 • усуне причину зараження кореневих каналів;
 • тимчасово заповнить канали антисептичним засобом;
 • при нормальному результаті — поставить постійну пломбу.

Найчастіше до видалення зуба призводять такі явища, як неприродне викривлення кореня, склероз каналу, рихлість кореня, наявність помилкового ходу. Через кілька місяців можна буде зробити висновки про правильність лікування, коли стоматолог обстежить гайморові пазухи за допомогою КТ. Тут вже важлива участь і ЛОРа, який повинен відстежити, чи не поширилася інфекція з нижніх пазух у верхні. Адже вони всі пов’язані між собою. Але подібні явища знову ж супроводжуються головними болями, високою температурою та іншими неприємними симптомами.

Така очевидна необхідність обстеження і лікування гайморових пазух за участю стоматолога зайвий раз підтверджує, наскільки важлива взаємодія медичних фахівців. Це дає можливість правильно встановити діагноз, а також підібрати адекватне лікування. В результаті пацієнт зможе зберегти своє здоров’я, час і кошти. А ще — довіру медицині. Адже її часто порушує недооцінка деякими лікарями досвіду і можливостей колег інших спеціалізацій.

Share this post  Залиште заявку і ми Вам зателефонуємо!   Ваш лікар МАКСИМ ІСАЄВ
    Ваш лікар КОРНІЄНКО ВАЛЕРІЯ
     Ваш лікар ТАРАСЕНКО ДМИТРО
      Ваш лікар БУРМАКОВА ВІКТОРІЯ